Ayvalık

Ayvalık için 45 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Hakkında
Ayvalık Nasıl Gidilir
Ayvalık Gezilecek Yerler
İzmir'den Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ankara'dan Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir
Ayvalık Plajları
Ayvalık Yapılması Gerekenler
Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Hakkında
Ayvalık Ne Zaman Gidilir
İstanbul - Bandırma Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Adaları
Ayvalık Küçükköy
Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Evleri
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
Ayvalık Çamlık
Rakı, Balık, Ayvalık
Ayvalık Nerede
Ayvalık Dalış
Ayvalık Camileri
Ayvalık'ta Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Neler Yapılır
Ayvalık Denince Akla Gelenler
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Tostu
İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Manastırları
Ayvalık Su ve Doğa Sporları
Kozak Yaylası
Ayvalık Tatil
Ayvalık Konaklama
Ayvalık Altınova
Ayvalık Günlük Kiralık Daire
Ayvalık Cunda Adası
Ayvalık Sarımsaklı
Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi
Ayvalık Tımarhane Adası

 

Ayvalık'ın kent merkezi ve çevresi görülmeye değer doğal ve kültürel güzelliklerle kaplı. Merkezdeki taş sokaklar, kiliseden camiye dönüştürülmüş tarihi yapılar, evler. Ayvalık'ın merkezinde her adımda Rum ve Osmanlı kültürlerinin detaylarına rastlamak, tarihi hissetmek mümkün. Kent merkeziyle birlikte bölgede gezilmesi gereken diğer yerler ise; 

Şeytan Sofrası: Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunuyor. Geçmiş zamanda bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası'nın tepe kısmı yuvarlak bir sofra şeklinde. Alanda demir bir kafes içinde şeytana ait olduğu söylentilerinin geçmişten günümüze sürdüğü çok büyük bir ayak izi mevcut. Çam ormanları ile bezenmiş Ayvalık adalarına hüküm süren büyük bir tepe olan Şeytan Sofrası’ndan özellikle güneşin batışı izlemeniz gereken görüntülerden. Şeytan Sofrası tepesinde bir adet restoran da bulunuyor.

Şeytan Sofrası

Cunda Adası: Cunda (Alibey Adası), idari olarak Ayvalık’a bağlı. Ayvalık çevresinde Ayvalık Adaları olarak isimlendirilen irili ufaklı 22 adadan yerleşime uygun tek ada Alibey Adası. Ege'de bulunan Türkiye'nin en büyük 4. adası olma özelliğini taşıyan ada, Rum ve Osmanlı izleri taşıyan tarihi yapılara ve Girit Mutfağı'nın özgün lezzetlerini sunan restoranlara ev sahipliği yapıyor. 

Cunda Adası ve Taksiyarhis Kilisesi

Kartal Yuvası ve Delikli Taş: Çamlık Koyu’nda bulunan iskeleye ulaşıldığında en uç kısma kadar yürüyüp, Tımarhane Adası ile durduğunuz yer arasında bulunan boğaza baktığınızda, ayağınızın hemen altından başlayan ve denizin derinliklerine doğru ilerleyen kayalıklara eski dönemdeki insanlar ‘’Kartal Yuvası’’, biraz ilerisinde bulunan, denizden yükselen katran rengi ve delikli kayaya ise ‘’Delikli Taş’’ deniyor. Ayvalık'ta gezilecek yerlere dahil olan bu kayalar profesyonel ya da amatör fotoğraf severlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Tımarhane Adası 

Küçükköy Sarımsaklı: Ayvalık, Küçükköy beldesine bağlı olan Sarımsaklı, kilometrelerce uzanan mavi bayrak ödüllü plajından dolayı bağlı bulunduğu beldeden çok daha ünlü. Özellikle yaz tatillerinde Ayvalık'ta gezilecek yerlere eklenmesi gereken Sarımsaklı ile birlikte çevresindeki Badavut, Küçükköy ve Altınova da görülmeli. 

Badavut, Sarımsaklı'nın girişinde bulunan ayrı bir koy. Sarımsaklı'ya göre çok daha küçük ve sakin olan Badavut'u, özellikle kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler tercih edebilir. Küçükköy, Ayvalık'ın bozulmamış kültürel dokusu, geleneksel köy evleriyle dikkat çeken doğal bir köşesi. Altınova ise Sarımsaklı'nın devamında yer alan ve kum adasına ev sahipliği yapan özel bir tatil beldesi. 

Kozak Yaylası: Ayvalık ile Bergama'nın arasındaki binlerce hektarlık alanı kaplayan yaylanın Balıkesir ve İzmir il sınırları içinde toprakları bulunuyor. Ayvalık'ta gezilecek yerler içinde sayılabilecek olan Kozak Yaylası'nın Bergama'ya olan uzaklığı 20 km. 5 milyon civarında fıstık çamı ile kaplanmış bulunan Kozak Yaylası, Ege bölgesinin en güzel kamp, piknik ve gezi mekanlarından biri. Bergama Krallığı'ndan bugüne dek fıstık çamına sahip olan yörede 5 milyon civarında fıstık çamı ağacı bulunuyor. Günümüzde yılda 800 tondan fazla fıstık elde edilen yaylaya Bergama tarafından çıkarken yol kanarındaki pınarlar oldukça etkileyici görüntüler oluşturuyor.

Kozak Yaylası

Kozak Yaylası'nda Neler Yapılır?

* Kozak, Bergama ve Ayvalık arasında bulunuyor. Toplam yolun 67 kilometre olduğu yaylanın her metre karesi oldukça güzel. Bütün köylere uğramak ise yapılabilecek en keyifli aktıvitelerden.

* Nebiler Köyü’nde bulunan şelale görülmeye değer. Küçük bir kaplıcası da bulunuyor. Ayrıca bölgede bulunan mağara da gezilmeli.

* Ayvatlar'da bulunan ve daha henüz kazı çalışmalarına başlanılmamış bir antik kent mevcut.

* Bölgedeki ilk yerleşim bölgesi olan Atçılar da gezilebilir. 

* Göbeller bölgesinde yürüyüş parkurları ve kamp alanları mevcut. Kuş gözlemciliği yapmak isteyen konuklar için oldukça elverişli.

* Demircidere'de, Türkmen soyunun geleneklerini keşfedebilirsiniz. 

* Aşağıbey'de bulunan ve tarihin izlerini taşıyan Roma hamamını da görülmeye değer.

Kozak’ta Ne Yenir?

Demircidere bölgesinde yöreye özgü keşkek yapılıyor. Bir de "gelin alma" sırasında pişirilen "sura" var. Kemiksiz kuzu kaburga, kuşüzümü, Kozak fıstığı ve dağlardan toplanmış olan otlar ile birlikte fırına veriliyor.Bu Konuya Toplam 13 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
erol salan / ayvalık
hamdibey mahallesi üstündeki mağara
bu hamdi bey mahallesinin sırtında kalan girişinin burdan diyer cıkışınında araplar koyunden oldugunu bılıyorum fakat hıc bır yerde bu gizemli mağradan bas edıldıgını gormedımm..ben bizzat kendın fırdım ve gıdebıldıgım kadar ıcerı gırdım bence bu magaranın temızlenıp muxe halıne getırılmesı gerekıyorr ben gırdım bır kac foto cektım gercekten cok ılgımı cektı dahada ılerlere gıtmek ıstıyorum bunun ıcın ozel ısıklazım cunku normalde cok ısık yaoan fenerım ıcerde hıc bır etkısı olmadıgını gordum ne hıkmetse artık. ben buranın turızıme acılmasını ıstıyorumm bence en ılgınc gezılecek yerr fakat bunun ıcın calısma gerekıyorr..
03.02.2013 16:03:35 / 2573
mehmet bıçakçıoğlu / zonguldak
babam
memleketim yurdum ait olduğum yer rahmetli babamın yattığı toprak gözümde tüten uzak
28.11.2012 14:13:03 / 2455
ibrahim aksak / lüleburgaz
ayvalık sarımsaklı
Bir yıl sarımsaklıya tatile gittik. çok memnun kalmıştım.gezilecek o kadar çok yeri varki hepsini gezemedim. Allah nasip etti sarımsaklıdan ev aldım. artık yazları her yeri gezebileceğim.Cunda adası, şeytan tepesi, cennet tepesi vb.
27.10.2012 13:38:46 / 2418
gülçin ww / izmir
yardım
ayvalık cunda adasına gitmeyi istiyorum.geçen yılda gitmiştik.çok kısa bi süre kalabildik ve sadece cunda adasında akşam sergilern olduğu yeri biliyoruz.oradan başka nerelere gidebiliriz.ayvalık cunda gerçekten insanı rahatlatıyor.ama bilmediğimiz biçok yeri vardır diye düşünüyor ve yardımlarıızı bekliyorum teşekürler
21.05.2012 01:22:28 / 2120
cüneyt taştan / ankara
tatil
ibrahim burak beyefendi,balıkesirde yaşadığını yazıyor ayvalıktaki yerleri görmek istiyor fakat buralarda hayat yok diyo bunu anlamak çok zor.
03.09.2011 12:59:09 / 1710
ibrahim burak / balıkesir
Ayvalık ??
ayvalık armutcukta bulunmaktayım 2 aylık yaz sezonunu ve kışı burda geçiricek gibiyim şu zamana kadar hiçbiryere gitmedim buralarda hayat yok ama yukarıda yazılı yerlere gitmeyi çok istiyorum yorumlara bkaılırsa gerçektende harika yerler olduğu kesin en çok ilgimi çeken şu mağaralar umduğumu bulurum inş =)
25.07.2011 22:32:50 / 1598
mehmet sungur / konya
AYVALIK ,DOĞA HARİKASI YER ARAYANLARA ACİL TAVSİYE EDERİM
LÜTFEN AYVALIGA GİDİN.VE İÇİNİZE SİNDİRİN.GEZİN.ÇOK YERLER GEZDİM.AMA AYVALIK CUNDA GİBİ ÖZEL BİR YER GÖRMEDİM.DOGASI DENİZİ,KOYLARI,ADACIKLARI DANTEL GİBİ İŞLENMİŞ.GİDERSENİZ ÇOK MEMNUN KALIRSINIZ.MÜMKÜNSE AYVALIGA YERLEŞESİNİZ GELİR..İNŞALLAH YAZ TATİLİMİ AYVALIKTA GEÇİRECEGİM.LÜTFEN AYVALIGIN DOGASINI GÜZELLİGİNİ BOZMAYALIM.HEP BERABER SAHİP ÇIKALIM.
30.04.2011 13:56:57 / 1300
REZZAN MEMİŞ / HATAY
VARMI BÖYLE CENNET KÖŞESİ
HAVASINA SUYUNA TAŞINA TOPRAĞINA HATTA MEŞHUUUR KEDİLERİNE KURBAN OLAYIM BİR AYVALIKLI OLARAK SENİ YAŞAYAMAMAK BÖYLE UZAKTAN SEYRETMEK BİLSEN NE ACI VERİYOR HER YAZ GELİŞTE TOPRAĞINI ÖPTÜĞÜM BEKLE BENİİİİİİ.
05.12.2010 21:33:44 / 988
ESİN ALP / İSTANBUL
Hayat iksirim Ayvalık ve çevresi
Ayvalık misler gibi, deniz zeytinyağı kokusu çamların kokosu manzara Nisan Mayıs Haziran Eylül Ekim sakin güzel Allah gören gözlerimizden yoksun etmesin, her sene tekrarını nasip etsin. Sonunda Ayvalık Altınovaya yerleşeceğim hayırlısıyla inşallah.
15.04.2010 14:19:24 / 495
HALİL İBRAHİM ÇELİK / ankara
rüzgarın şehri
TEK KELİME İLE ... MEMLEKET
14.10.2009 10:57:57 / 254

  Sayfalar: [1]  [2]  

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK