Ayvalık

Ayvalık için 23 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ayvalık Hakkında

Ayvalık Hakkında
Ayvalık Nasıl Gidilir
Ayvalık Gezilecek Yerler
İzmir'den Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ankara'dan Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir
Ayvalık Plajları
Ayvalık Yapılması Gerekenler
Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Hakkında
Ayvalık Ne Zaman Gidilir
İstanbul - Bandırma Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Adaları
Ayvalık Küçükköy
Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Evleri
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
Ayvalık Çamlık
Rakı, Balık, Ayvalık
Ayvalık Nerede
Ayvalık Dalış
Ayvalık Camileri
Ayvalık'ta Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Neler Yapılır
Ayvalık Denince Akla Gelenler
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Tostu
İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Manastırları
Ayvalık Su ve Doğa Sporları
Kozak Yaylası
Ayvalık Tatil
Ayvalık Konaklama
Ayvalık Altınova
Ayvalık Günlük Kiralık Daire
Ayvalık Cunda Adası
Ayvalık Sarımsaklı
Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi
Ayvalık Tımarhane Adası

 

Ayvalık hakkında, leziz yemekleri, huzur dolu havası ve tarihi atmosferi ile Ege'nin en mükemmel bölgelerinden biri denilebilir. Geçmişte Kydonia ismi ile bilinen ve köklü bir geçmişi olan Ayvalık’ın, milattan önce 330’lü yıllara kadar inen geçmişi, Bizans ve Roma uygarlıklarının sona ermesinin ardından 15. yy. ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğini yaşamış. Ayvalık I. Dünya Savaşı'nın ardından İzmir'in işgal edilmesi ile beraber 29 Mayıs 1919'da Yunan hükmüne girmiş ve işgal edilmesinin akabinde Anadolu'daki ilk kurşun olayı 172. Alay Komutanlığı'nda görev yapan Yarbay Ali Çetinkaya tarafından ateşlenmiş. Bu işgal 15 Eylül 1922'ye kadar devam etmiş ve 24 Temmuz 1923'de imzalanmış olan Lozan Antlaşması'nda dile getirilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Değişimi gereğince, Makedonya, Girit ve Midilli Adası'ndaki Türkler ilçeye yerleşmiş. 

Ayvalık Çarşı ve Sahil Bandı 

Ayvalık hakkında, kültür çeşitliliğinin yanında doğanın tüm güzellikleriyle bezenmiş, doğayla tarihin iç içe geçtiği, benzersiz güzellikte bir ilçe demek yanlış olmaz. Sanat yönünden de zengin bir çeşitliliğe sahip olan Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarinin en özgün, en karakteristik örneklerini görmek mümkün. Büyük bir kısmı yıkılmış olmasına karşılık, ayakta kalmış olan Ayvalık kiliseleri, kentin tarihsel yapısına da katkıda bulunan eserler arasında yer alıyor. Akdeniz şehir mimarisinin oluşturduğu eserler ve bu inşaların çevrelediği denize dik inen taş sokaklar, Ayvalık’ın benzersiz görüntüsüne en büyük katkıyı sağlayan detaylar. 

Önemli bir turizm merkezi olan ilçede yıl boyu Akdeniz iklimi görülüyor. Ege Bölgesi'nde yer alması sebebiyle kış aylarında ılık ve yağışlı, yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir havaya sahip olan beldede sürekli esen hafif rüzgarlar hissediliyor. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 24 ile 34°C arası. Kış döneminde ise çoğunlukla ılık. 100 kilometreden fazla kıyı şeridine sahip olan Ayvalık'ta, yazları tüm çevre bölgeler yakıcı ve kurak bir sıcaklıktayken, batı yönünden esen ve özellikle öğle saatlerinde başlayan imbat rüzgarı ilçeyi serinletiyor. 

Ayvalık Genel Görünüm

Ayvalık, Küçükköy ve Altınova belediyelerine ek olarak 16 köye sahip. İlçe halkını Lozan Antlaşması gereğince Midilli Adası, Makedonya ve Girit bölgesinden gelmiş olan Türkler oluşturuyor. Kış aylarında geniş bir kasaba nüfusuna sahip olan beldede, yaz döneminde turizmin de etkisi ile birlikte nüfus oranı oldukça yükseliyor. 

Ayvalık'ta turizm, ilçenin ekonomisinde önemli bir yere sahip. Turizm olanakları açısından zengin seçeneklerin bulunduğu ilçede Şeytan Sofrası başta olmak üzere pek çok doğal güzelliğin yanında, özellikle tarihi Rum evlerine dayanan kültür turizmi de oldukça gelişmiş durumda. Ayvalık'ın merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktaki Sarımsaklı beldesi mavi bayrak ödüllü plajları nedeniyle tercih edilirken diğer bir Ayvalık beldesi olan Cunda Adası'nda ise deniz, doğa ve tarih iç içe. 

Şeytan Sofrası

Ayvalık'taki detaylı konaklama seçenekleri için Ayvalık otelleri başlığını inceleyebilirsiniz. Bu Konuya Toplam 17 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
tm km / mardin
;D
ben ayvalık evleri dedim
02.11.2014 13:19:51 / 3038
erser ak / istanbul
????
ben ayvalık evleri dedim o bana ne gösteriyo
16.10.2014 22:46:38 / 3029
kerim yılmaz / istanbul
doğa ayvalık
söze gerek yok harika yeterli mi
06.10.2012 19:49:14 / 2394
vedat alıcı / bursa
ayvalık ve çevresi
mükemmel bir sahil kasabası ve huzurun doruğa çıktığı bir beldemiz.ben her gidişimde keyif ve haz alırım.dostlukların pekiştiği,insanların kaynaştığı bir cennet AYVALIK.anlatması zor ,yaşamak gerek.ben gtenelde köylere giderim.o saf temiz insanlarımızla konuşmak beni kendime getirir.AYVALIK`ı anlatamazsınız ancak yaşarsınız.
15.07.2011 21:01:12 / 1564
Saniye AKÇAY / İZMİR
TV tatil programımı Ayvalık da çektim. Buraya gelme sırası sizde!
Huzur var, sükunet var,insanın yeniden dünyaya doğuşu var burda. Öyle bir yer ki! kelimelerin yetersiz kaldığı; gelip gördüğünüz ve tatilinizi Ayvalık ve çevresinde geçirdiğinizde anlayabileceğiniz bir yer burası. Beni ilk etkileyen temiz havası oldu. Bir televizyon gezi-tatil programı çekimlerimin gerçekleşeceği bölgeler arasında en başa almıştım. Ayvak ve çevresine de yer verdiğimde yanılmadığımı gördüm. Cunda,Taş kahve,Şeytan sofrası...muhteşemdi.Özellikle zeytinyağları (hala "Hasada" zeytinyağımızı hasan amcalardan kargoyla getirtirim!)İnsanları sıcak kanlı, röportaj sever, bol bol sohbetlerimizin gerçekleştiği güzel bir tatil programı çekimlerimle, Almanya`dan izleyicileriminde beğenileriyle katkılarımın olduğunu bilerek bu yerleri tanıtmak çok hoştu. şimdi tekrar burdayım ne mutlu, çok keyif verici buraları,bir kaç saat uykuyla inanılmaz zinde kalabiliyorsunuz.
27.04.2011 17:12:19 / 1288
boran yağız / kars
Görülmesi gereken muhteşemyerlerden bir tanesi
Geçen yıl ilkkez gittim çok farklı bir ortam,muhteşem güzellikte bi yerdi sanki mavi bi okyanusun içine doğanın eşsiz güzelliklerinin sıkıştırıldığı bir okyanus ve bi adadan oluşan bir doğa harikasıydı. güzelliklerini hayat hayat boyu unutamam tekrar gitmek isterim.
03.11.2006 10:46:12 / 126
Gülcan VARDAR / İZMİR
SÜPER BİR YER
Her yıl düzenli olarak Ayvalığa gidiyorum eşssiz güzelliği,yeşili,denizi ve tüm renklerin hakim olduğu yaşanası bir yer.Orada huzur buluyorum ne kadar anlatırsam anlatayım gidip görülmesi ve yaşanması gereken bir cennet.
13.10.2006 02:14:31 / 113
can karakaş / New York
Doğal olan ayvalık gibi doğal olmalı!!!!
İnanılmaz derecede doğal bir güzelliğe sahip eskiyele hala uyum içinde olan tarihi,tatili,yaşamın keyfine varılack bir yer.Gerçekten co ketkilendimm.Türkiye ye geleceğim her sene , her yaz sezonu bu güzel şehir için inanın 1 aylık tatil imkanım bile cok az.Keşke 1 sene 1 ömür boyu olsa... Özellikle zeytinyağlı yemeklerii ve meşhur papalinasının yardımıyla buraya bağlandımm ..Her yaşta her başta her insanın gitmesi görmesi hayatını yaşaması gereken bir yer AYVALIK 1 Numara .Tüm ayvalığa sevgiler....
07.10.2006 18:37:46 / 104
gürbüz boztaş / istanbul
harike yer
12 gün önce ayvalık sarımsaklıdaydım burası doğa harikası bir yer sokakları ve binaların mistik havası var heryeri tarih kokan muhteşem bir yer mutlaka ama mutlaka ayvalığı görün
15.09.2006 23:52:43 / 91
ümit türkoğlu / ankara
yasanacak yer
slm ben ankarada oturuyorum bı kere gıttım ayvalık sarımsaklı ya cok begendım elımde olsa oraya yerlesırım yasanacak yer bence cok ama cok guzel seneyeınsallah bı daha gıtmeyı dusunuyorum gıtmenızı tavsiye ederım memleketımızın guzel yerlerınden bırı daha bura gercı her yerı guzel ama burası baska bi güzel
12.09.2006 17:01:24 / 87

  Sayfalar: [1]  [2]  

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK