Ayvalık

Ayvalık için 12 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ayvalık Camileri

Ayvalık Hakkında
Ayvalık Nasıl Gidilir
Ayvalık Gezilecek Yerler
İzmir'den Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ankara'dan Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir
Ayvalık Plajları
Ayvalık Yapılması Gerekenler
Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Hakkında
Ayvalık Ne Zaman Gidilir
İstanbul - Bandırma Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Adaları
Ayvalık Küçükköy
Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Evleri
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
Ayvalık Çamlık
Rakı, Balık, Ayvalık
Ayvalık Nerede
Ayvalık Dalış
Ayvalık Camileri
Ayvalık'ta Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Neler Yapılır
Ayvalık Denince Akla Gelenler
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Tostu
İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Manastırları
Ayvalık Su ve Doğa Sporları
Kozak Yaylası
Ayvalık Tatil
Ayvalık Konaklama
Ayvalık Altınova
Ayvalık Günlük Kiralık Daire
Ayvalık Cunda Adası
Ayvalık Sarımsaklı
Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi
Ayvalık Tımarhane Adası

 

Kiliseleri ve manastırlarıyla  birlikte Ayvalık camileri de turistik kentin karakterini ve silüetini oluşturan detaylardan. Bölgede Osmanlı ve Türkiye hakimiyeti ardından kiliselerin bazıları camiye dönüştürülmüş durumda. Kiliseden camiye dönüştürülen bu yapılarla beraber beldede tarihi Osmanlı camileri de bulunuyor.

Saatli Cami: Ayvalık ilçesinin merkezinde, İsmet Paşa Mahallesi’nde bulunan cami, başta Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilmiş, 1928 yılından sonra cami olarak kullanılmaya başlanmış olan kilisenin içindeki ikonlar boya ile kapatılmış. 1944 senesinde yaşanan depremde ise çan kulesinin üst kısmı yıkılmış.

Saatli Camii

Hamidiye Cami: Sakarya Mahallesi'nde bulunan bu cami, Ayvalık'ın tarihsel değerini en iyi yansıtan tek özgün yapıt. II.Abdulhamit tarafından 19. yüzyılda Ayvalık’ta ikamet eden Müslümanlar için yaptırılmış. Kare plan ile kırmızı taştan inşa edilmiş caminin kubbesi tuğladandır.

Armutçuk Cami: Armutçuk mahallesinin ismiyle anılan cami, 1990 yılında hizmete açılmış.

Şehitler Cami: Akçay, Altınoluk ve Ayvalık bölgesinin en büyük camiisidir. Ali Çetinkaya Mahallesi’nde bulunan cami, 2001 senesinde ibadete açılmış.

Çınarlı Cami: Ayvalık camileri arasında merkezde Hamdibey Mahallesi’nde yer alan cami 19. yy'ın ikinci yarısında Ayvalık’ta ikamet eden Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış. Kilise, Cumhuriyet'in kurulmasının ardından camiye dönüştürülmüş.

Çınarlı Camii

Yeni Cami: Hayrettin Paşa Mahallesi’nde bulunan cami 18.yy'ın ikinci yarısında yapılmış ve kiliseden camiye dönüştürülmüş ancak mimari açıdan önemli bir özellik taşımıyor.

Biberli Cami: Ayvalık camileri içinde Kasım Paşa Mahallesi’nda yer alan cami konum olarak Altınova Caddesi üzerindedir. 19.yy'da yapılmış ve bölgedeki diğer birçok yapı gibi kiliseden camiye dönüştürülmüş. Haç plânlı olan mimari yapının ilk dikkat çeken detayı girişinde bulunan altı sütun..

Hacı Bayram Cami: Ayvalık sınırları içindeki Altınova beldesinde bulunan bu caminin, kitabesinin ebced hesaplamasına göre 1490-1491 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor.

Kadı Cami: Ayvalık sınırları içindeki Altınova bucağında yer alan diğer bir cami olan Kadı Camisi’nin kitabesi günümüze ulaşamamıştır. Bu bakımdan kimin tarafından ve ne zaman yaptırılmış olduğu bilinmiyor.Bu Konuya Toplam 1 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
tolga çiftçi / ayvalık
ayvalık ta yaşamak bir ayrıcalıktır
ayvalık tarihi güzelliklerinin yanısıra denizi,güneşi,adları ile de görülmeye değer şirin bir ilçedir ben 15 senedir ayvalık ta yaşamaktayım ve o tarihi güzellikteki cupbalı evleri,dar sokaklarıve insanları ile vazgeçemediğim bir yerdir ayvalık gelip görmeniz dileğiyle
31.10.2006 15:59:16 / 122

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK