Ayvalık

Ayvalık için 16 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ayvalık Evleri

Ayvalık Hakkında
Ayvalık Nasıl Gidilir
Ayvalık Gezilecek Yerler
İzmir'den Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ankara'dan Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir
Ayvalık Plajları
Ayvalık Yapılması Gerekenler
Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Hakkında
Ayvalık Ne Zaman Gidilir
İstanbul - Bandırma Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Adaları
Ayvalık Küçükköy
Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Evleri
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
Ayvalık Çamlık
Rakı, Balık, Ayvalık
Ayvalık Nerede
Ayvalık Dalış
Ayvalık Camileri
Ayvalık'ta Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Neler Yapılır
Ayvalık Denince Akla Gelenler
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Tostu
İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Manastırları
Ayvalık Su ve Doğa Sporları
Kozak Yaylası
Ayvalık Tatil
Ayvalık Konaklama
Ayvalık Altınova
Ayvalık Günlük Kiralık Daire
Ayvalık Cunda Adası
Ayvalık Sarımsaklı
Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi
Ayvalık Tımarhane Adası

 

Ayvalık'ın kendine has, özgün bir turizm merkezi olmasındaki en büyük sebeplerden biri şüphesiz tarihi taş evleri. Cunda Adası'nda da yaşam alanlarını oluşturan bu tarihi evler Rum ve Osmanlı mimarisinin izlerini yansıtıyor.

Ayvalık'ı keşfetmek için sokaklarında keyifli bir yolculuğa çıkmak yeterli.

Ayvalık'ı keşfetmek için sokaklarında keyifli bir yolculuğa çıkmak yeterli. Dar sokakları çevreleyen renkli taş Ayvalık evleri, taş evlerin ufak pencerelerinden uçuşan tül perdeler, mutfak pencerelerinin köşelerinde dizilmiş zeytinyağı şişeleri, kapıların üzerinde bulunan figürlü tokmaklar, alınlıklarında bulunan işlemeler Ayvalık ziyaretçilerini farklı bir zaman diliminde, farklı bir dünyada hissettiriyor. Ayvalık evlerinin diğer önemli bir farklılığı da çoğunun sarımsak taşı kullanılarak inşaa edilmiş olması. Gül kurusu rengine hakim olan bu taşlar kolayca işlenebildikleri için ilçede bulunan evlerin neredeyse tümünde gelişmiş taş işlemeciliği örnekleri mevcut. Gün batımında rengi daha belirgin hale gelen sarımsak taşının ana kaynağı ise Ayvalık'ın plajıyla ünlü bölgesi Sarımsaklı'dır. Yüzyıllar önce lav akıntılarının meydana getirdiği sarımsak taşı günümüzde Ayvalık evleri ve Cunda evlerinde vücut buluyor.

Tarihi yapılarla birlikte lüks konaklama seçeneklerine rastlayabilirsiniz.

Ayvalık koyundaki yerleşime açık tek ada olan Cunda'nın da neredeyse tüm yaşam alanı tarihi yapılardan oluşuyor. Tarihi yapılarla birlikte lüks konaklama seçeneklerinin ve yazlıkların da bulunduğu adada, Arnavut kaldırımlı taş sokaklar, Rum mimari yapısının asırlık örnekleri olan neoklasik taş evler hayranlık uyandırıcı.

Adanın merkezine ulaştığınız anda etrafı çevreleyen tarihi yapılar Cunda'ya hakim olan eşsiz mimari anlayış hakkında fikir edinmenizi sağlıyor. Sahilden üst kısımlara doğru uzanan dar sokaklarda lerlediğinizde ise her adımda eşsiz pek çok yapıyla karşılaşıyorsunuz. Evlerin kapı tokmaklarında bulunan el motifleri, alınlıklarındaki süslemeler, taşıyıcılarında bulunan kadın figürleri oldukça etkileyici. Sahilde yer alan Taş Kahve ise Cunda Adası'nın simge yapısı. Görkemli mimarisi, ferahlatıcı iç mekanı ile Taş Kahve konuklarını yüzyıllar öncesine götürüyor.

Ayvalık koyundaki yerleşime açık tek ada olan Cunda'nın da neredeyse tüm yaşam alanı tarihi yapılardan oluşuyor.Bu Konuya Toplam 2 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 
Nur hilal coşan / istanbul
teşekkürler
ödevime çok yardımcı oldu
22.10.2014 14:39:32 / 3034
ERDAL YILDIZ / ANKARA
RAKI-BALIK-AYVALIK
YAKLAŞIK BEŞ YIL ÖNCE GİTTİM BU ŞİRİN CENNETE.İYİ Kİ GİTMİŞİM.HER YIL GİDERİM.BANA SORUYORLAR HER YIL GİDİLİR Mİ.GİDİLİR KARDEŞİM.HELE BİR GEL GÖR.SENDE AŞIK OLURSUN BURALARA.HER KÖŞESİ TARİH.YAŞLI AMCALARLA KONUŞUYORUM BANA BURALARI ANLATIYORLAR.ÇOK SEVDİĞİ ARKADAŞLARININ BAZILARI KARŞI ADALARA GÖÇ ETMİŞLER.MİDİLLİYE KOSA VE BAŞKA YERLERE.O ZAMANLAR RAHAT YAŞAMIŞLAR FAKAT SAVAŞ ZAMANINDA NELER OLMUŞ NELER.NEYSE ANLATMAMA GEREK YOK KİTAPLARI ALIN OKUYUN.O DARACIK SOKAKLARDAN GEÇERKEN O TAŞ EVLERE BAKARKEN HELE HELE YAŞLI AMCALARLA MUHABBET EDERKEN DUYGULANMAMAK ELİMDE DEĞİL.SANKİ ORANIN BİR PARÇASI GİBİYİM.BANA SORUYORLAR HER YIL ORAYA GİDİLİRMİ.GİDİLİR KARDEŞİM.CUNDA ADASINA GİDİP KAPTANLARIN OTURDUĞU ÇAY BAHÇESİNDE ÇAY İÇMEK O KADAR KEYİFLİ Kİ.TAŞ KAHVEDE OTURMAK BİRDE TANIDIK BİR SANATÇIYI GÖRMEK AYRI BİR ZEVK.ORANIN YÖRESEL BALIĞI PAPALİNAYI TATMAK,O DARACIK TARİH KOKAN SOKAK ARALARINI GEZİP ZEYTİNYAĞLI YEMEKLERİNİ YEMEK AYRI BİR KEYİF.CUNDANIN TEPESİNE ÇIKIP AYVALIĞI ORADAN SEYRETMEK AYRICA BİR KEYİF.DENİZ TURUNA ÇIKIP GÜZELİM ADALARI GEZMEK KOYLARDA DENİZE GİRMEK ELİNDE ŞARAP ŞEYTAN TEPESİNE ÇIKIP GÜNEŞİ BATIRMAK KEYFİNDE ÖTESİ...SAFARİYE ÇIKIP KAZ DAĞLARINI GEZMEK SOĞUK SULARINA GİRMEK...DAHA NE DİYEYİM.SEN DAHA GİTMEDİNMİ.O ZAMAN BANA SOMA KARDEŞİM.NE DURUYORSUN
02.08.2011 19:40:24 / 1619

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK