Ayvalık

Ayvalık için 6 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler

Ayvalık Hakkında
Ayvalık Nasıl Gidilir
Ayvalık Gezilecek Yerler
İzmir'den Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ankara'dan Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Ne Yenir Ne İçilir
Ayvalık Plajları
Ayvalık Yapılması Gerekenler
Ayvalık Tekne Turları
Ayvalık Hakkında
Ayvalık Ne Zaman Gidilir
İstanbul - Bandırma Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Adaları
Ayvalık Küçükköy
Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Evleri
Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı
Ayvalık Çamlık
Rakı, Balık, Ayvalık
Ayvalık Nerede
Ayvalık Dalış
Ayvalık Camileri
Ayvalık'ta Kısa Sürede Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Neler Yapılır
Ayvalık Denince Akla Gelenler
İstanbul Tekirdağ Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Alışveriş
Ayvalık Tostu
İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık'a Nasıl Gidilir
Ayvalık Manastırları
Ayvalık Su ve Doğa Sporları
Kozak Yaylası
Ayvalık Tatil
Ayvalık Konaklama
Ayvalık Altınova
Ayvalık Günlük Kiralık Daire
Ayvalık Cunda Adası
Ayvalık Sarımsaklı
Ayvalık'ta Vakti Olanlar İçin Gezilebilecek Yerler
Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi
Ayvalık Tımarhane Adası

 

Ayvalık, farklı tatil beklentilerinin tümünü karşılayan nadir turistik yerlerden biri. Bu yüzden tarihinden, mimarisine, yemeklerinden, sahillerine kadar keşfedecek pek çok detayı bulunuyor. Tarihi Rum evlerinin, eski kilise ve camilerin yer aldığı Ayvalık merkezine ek olarak çevresinde de gezilmeye değer sayısız alan mevcut.

Cunda, Şeytan Sofrası, Çamlık, Küçükköy, Sarımsaklı, Altınova ve Kozak Yaylası, Ayvalık’ın merkezi dışında görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sarımsaklı Plajı ve Deniz

Cunda Adası, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü ile Ayvalık’a bağlanmış durumda ve Taksiyarhis Kilisesi, taş yel değirmeni, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı gibi tarihi açıdan önem taşıyan mimari yapılara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Ege mutfağının tüm lezzetlerini Cunda’da tatmak mümkün.

Cunda ile birlikte Ayvalık'ın toplamda 22 adası bulunuyor ve yerleşim olmasa da denize girmek, dalış yapmak için tercih edilen bu adaları Ayvalık tekne turları ile gezmek de vakti olanlar için en keyifli aktivitelerden biri.

Ayvalık merkezinin çevresindeki turistik alanlardan bir diğeri olan Şeytan Sofrası ise Ayvalık adalarını gören muhteşem manzarası ve şeytanın ayak izi olduğuna inanılan coğrafi oluşumuyla ünlü. Şeytan Sofrası'nın olduğu Cennet Tepesi'nde bir restoran da bulunuyor.

Şeytan Sofrası ve Manzara

Kent merkezinden Şeytan Sofrası’na giden yol üzerindeki Çamlık, Güney Fransa’nın sahil kasabalarını andırıyor. Geçmişte Rumlar’ın yazlık olarak kullandığı tarihi evler, estetik detaylarla süslü ve günümüzde çoğu otel ya da restoran olarak hizmet veriyor.

Küçükköy, Ayvalık'ta vakti olanlar için gezilebilecek yerler arasında ve geleneksel köy havasını koruyan nadir alanlardan. Beldede hala geleneksel tarzda taş evlere rastlanıyor. Küçükköy, Ayvalık’ın oldukça sakin ve huzurlu noktalarından biri.

Ayvalık Sahil ve Tekne Turları

Mavi bayraklı plajlarıyla ünü ülke sınırlarını aşan Sarımsaklı, kesintisiz 7 km uzunluğundaki plajlarıyla özellikle yaz döneminde oldukça fazla ilgi görüyor. Ayvalık’a gelindiğinde denize girmek için tercih edilmesi gereken ilk yer kuşkusuz Sarımsaklı.

Sarımsaklı ve Dikili arasında plajıyla ünlü başka bir belde; Altınova yer alıyor. Dünyada nadir görülen coğrafi oluşumlardan biri olan kum adasına ev sahipliği yapan Altınova, Sarımsaklı’ya göre daha sakin bir nokta.

Altınova Kum Ada Plajı

Ayvalık'ta vakti olanlar için gezilebilecek yerler arasında olan ve Ayvalık-Bergama arasında binlerce hektarlık alanı kaplayan Kozak Yaylası ise Balıkesir ve İzmir il sınırları içinde bulunuyor. Kozak Yaylası, Ayvalık ve Bergama'ya yaklaşık 20 km uzaklıkta. 5 milyon civarında fıstık çamı ile kaplanmış olan Kozak Yaylası, Ege bölgesinin en güzel kamp, piknik ve gezi alanlarından biri. Bergama Krallığı'ndan beri fıstık çamına sahip olan yörede 5 milyon civarında fıstık çamı ağacı bulunuyor. Günümüzde yılda 800 tondan fazla fıstık elde edilen yaylaya Bergama tarafından çıkarken yol kanarındaki pınarlar oldukça etkileyici görüntüler oluşturuyor.Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK